PAKİSTAN DENİZDE İKMAL TANKERİ PROJESİ

Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile STM A.Ş. arasında Pakistan Deniz Kuvvetleri harekat ihtiyacının karşılanması maksadıyla Denizde İkmal Tankeri inşasını içeren PNFT Sözleşmesi 22 Ocak 2013 tarihinde Rawalpindi/Pakistan’da imzalanmıştır.

STM A.Ş. PNFT projesinin ana yüklenicisi olarak gemi dizayn paketi ile gemi inşa ve donatımında kullanılacak malzeme, cihaz ve sistemleri kapsayan malzeme paketini sağlamaktan sorumludur. Denizde İkmal Tankerinin Karaçi Tersanesi'nde inşası öngörülmüştür.

İlave olarak STM tarafından aşağıdakiler sağlanmaktadır:

Entegre Lojistik Destek (ELD) ve yedek parçalar,

Gemi personeli ve tersane personeline bakım tutum ve kullanıcı eğitimleri,

Karaçi Tersanesine gemi inşa ve donatımı konularında teknik destek.

Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda Pakistan Deniz Kuvvetleri gemilerine barış ve savaş durumunda katı ve sıvı kargo olarak denizde ikmal/ lojistik destek maksadıyla klaslama kuruluşu kurallarına uygun olarak tasarlanmıştır. Gemi 15.600 ton ağırlığa, yaklaşık olarak 155 metre uzunluğa ve 2 adet dizel makine / CCP tahrik sistemi ile maksimum 20 knot hıza sahip olma özelliği taşımaktadır.

31 Mart 2018 tarihinde, Tankerin ilk seyri Arap Denizinde icra edilmiş ve ilk seyri için takdire şayan sonuçlar elde edilmiştir. Projenin önümüzdeki sürecinde Tankerin seyir tecrübelerine devam edilecektir.