Ana yüklenicisi olduğumuz Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591), Sn. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle denize indirildi.

Ana yüklenicisi olmaktan gurur duyduğumuz Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) 9 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilen tören ile denize indirildi.

Tören; Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ve Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi Akar, Savunma Sanayii Başkanı Sn. Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever,  STM Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Prof. Dr. İhsan Kaya, STM Genel Müdürümüz Sn. Murat İkinci ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

STM ana yükleniciliğinde, İstanbul Tersanesi tarafından inşa edilen Test ve Eğitim Gemisi, ASELSAN sistemleriyle donatılacak. İlk kaynağı 2 Mayıs 2017'de yapılan, 9 Şubat'ta denize indirilen Test ve Eğitim Gemisi'nin Temmuz 2020'de teslim edilmesi planlanıyor.

Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) hakkında:

"Milli imkan ve kabiliyetlerle üretilen, A-591; 99,5 metre tam boyu, 14,4 metre azami genişliği, 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platforma sahiptir.