Capture The Flag (CTF) 2016'nın Galipleri Belli Oldu.

STM'in ev sahipliğinde siber güvenlik uzmanları kıyasıya yarıştı.

STM, Wyndham Ankara Otel’de bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Bayrağı Yakala’ (Capture the Flag - CTF) yarışmasında siber güvenlik uzmanları, mühendisler, üniversiteli gençler, konuya ilgi duyan gönüllüler ‘hacker’ olup kıyasıya yarıştılar. Tüm gün süren etkinliğe Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ve STM Genel Müdürü Davut Yılmaz katıldılar.

STM’nin (Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş.) Türkiye’de siber güvenlik konusunda nitelikli insan gücü yetiştirmek ve gençleri siber güvenlik alanında kariyer yapmaları konusunda cesaretlendirmek amacıyla düzenlediği  CTF 2016 etkinliği sona erdi. Bu yıl oldukça çekişmeli geçen yarışmada kamudan, üniversitelerden ve özel sektörden katılan gençler, birer beyaz hacker olup birbirleriyle kıyasıya mücadele ettiler.

Siber güvenlik ülkeler için milli güvenlik sorunu haline gelmeye başladı.

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir yarışma öncesinde yaptığı konuşmada, "Siber güvenlik, ülkeler için milli güvenlik sorunu haline gelmiş durumda. Savunma kadar saldırı kabiliyetinizin de olması şart. Çünkü bu gücünüz olmazsa caydırıcılık gücünüz de olmaz. Türkiye'nin siber güvenlik listelerinde saldırıya uğrayan, saldırı kaynaklanan ülkeler listesinde ilk sırasında yer alması bizim için manidar. Bırakın dünyayı, bölgemizde dahi Türkiye'nin siber güvenlik seviyesinin çok düşük olduğuna dair bazı yorumlar var” dedi. Demir, müsteşarlık olarak bu konuda yetkinliği, farkındalığı ve eğitim seviyesini artırmaya yönelik faaliyetleri desteklediklerini, ilgili dairelerini de bu yönde harekete geçirdiklerini belirtti.

Türkiye Avrupa ülkeleri arasında en çok siber saldırıya maruz kalan birinci, dünyada ise üçüncü ülke.

CTF 2016 etkinliğinin açılışında konuşan STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ise, ülkemiz açısından siber güvenliğin artık milli güvenliğin bir parçası olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bizim yayınladığımız son rapora göre, Türkiye Avrupa Ülkeleri arasında en çok siber saldırıya maruz kalan birinci, dünyada ise üçüncü ülke. Özellikle de son bir yılda ülke olarak çok fazla siber saldırıya uğradık. Ülkemiz tüm bu nedenlerden dolayı siber güvenlik alanında çok daha sistematik, stratejik, yerli ve milli çözümler geliştirmek durumunda. STM olarak, siber güvenlik alanında nitelikli insan gücü yetiştirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla CTF yarışmasını düzenliyoruz. Yarışmamıza ilgi de giderek artıyor”

26 takım 96 yarışmacı...

Türkiye’nin en kapsamlı siber güvenlik yarışmasında kamu, üniversite ve özel sektörden profesyoneller ve gönüllüler buluştu. Bu yıl 26 takım ve 96 kişinin katıldığı yarışmada birinciliği Çağın Hasan Dönmez, Mazlum Ağar ve Kadir Çetinkaya’dan oluşan takım elde etti. Yarışmanın ikincisi; Hakkı Yüce, Murat Yılmazlar, Robin Dimyanoğlu ve Mücahit Karadağ takımı olurken, üçüncülük ödülü ise Ali Ağdeniz, Halil İbrahim Azak, Selim Yıldız ve Semih Demirci’nin oluşan takıma gitti.

CTF Organizasyonun için detaylı bilgi almak için: http://ctf.stm.com.tr/