Ekim – Aralık 2019 Dönemi Siber Tehdit Durum Raporu’muzu yayınladık.

2019 yılı Ekim - Aralık arası dönemi kapsayan yeni Siber Tehdit Durum Raporumuz; 2020 yılında siber saldırıların artarak devam edeceğini belirtirken, en çok etkilenen sektörün sağlık sektörü olduğuna karşı uyarıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sıklıkla kullandığı e-Devlet uygulaması taklitlerinin, siber saldırganların yeni yöntemi olduğunu belirten raporumuz; sahte uygulamalar kategorisinde son çeyrekte en çok dikkat çeken ve tehlike oluşturan saldırının hemen hemen herkesin kişisel bilgilerine erişim sağladığı “e-Devlet” uygulamasını taklit eden bir zararlı yazılım olduğunun altını çiziyor.

Raporumuzda sahte uygulama örneklerinin sayısının günümüzde giderek artmasından bahsedilirken, e-Devlet’e ek olarak; en çok tercih edilen tarayıcılardan biri olan Chrome ile popüler elektronik kitap okuma uygulamalarından biri olan “E-Book Reader”’ı taklit eden bir zararlı yazılımın birçok kullanıcıyı tehdit ettiği de belirtiliyor.   

Bu konulara ek olarak raporumuzda; 2019 yılında 455.000’den fazla kart bilgisinin “dark web”de satışa çıkarılmasına, IoT (nesnelerin interneti) cihazlarla birlikte modemler için de tehdit barındıran Mirai zararlı yazılımına ve hassas ve kişiye özel verilerin sızdırılmasına yönelik tehlikelere de değiniliyor. Son olarak raporumuz; Siber güvenlik alanında farkındalık yaratmak ve nitelikli insan kaynağı yetişmesine katkı sunmak üzere gerçekleştirdiğimiz ve bu yıl 5. Kez düzenlediğimiz STM CTF (Capture The Flag) yarışmamızın geliştirici ve araştırmaya yöneltici rolünün ve öneminin altını çiziyor.

ThinkTech internet sitesi üzerinden yayınladığımız raporumuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz; 

http://bit.ly/30DZIE8