STM Ana Yükleniciliğinde, Pakistan Deniz Kuvvetleri Denizde İkmal Gemisi İlk Seyrini Başarıyla Tamamladı.

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda STM tarafından özgün bir şekilde tasarlanan ve Karachi Shipyard and Engineering Works (KS&EW) tarafından Pakistan’da inşa edilen Pakistan Denizde İkmal Tankeri (PNFT) 31 Mart 2018 günü Hint Okyanusunda gerçekleştirilen ilk seyir tecrübesini başarı ile tamamladı.

Toplamda 158,40 metre boya ve yaklaşık 16.400 ton dizayn deplasmanına sahip PNFT, Karaçi Limanından yola çıkarak Gemi Komutanı komutasında kendi makinaları ile liman ve kanal çıkışı yaparak Hint Okyanusuna ulaştı. Pakistan Deniz Kuvvetlerinin PNS MOAWIN adını verdiği PNTF’ye ilk seyrinde gemi personeli ve Karachi Tersanesi personelinin yanı sıra toplam 30 STM personeli ve diğer Türk firmaların personelleri de katılım gösterdi.

Tamamen yeni dizayn, sınıfının ilki olan ve bir çok yerli sanayi ürününün kullanıldığı geminin tecrübelerinde alınan sonuçlar Pakistan ve Türk Savunma Sanayi işbirliği açısından gurur kaynağı olup, PNFT’nin seyir tecrübeleri planlandığı şekilde devam edecektir.