STM, ECSO - European Cyber Security Organisation kurucu üyeleri arasında

Siber Güvenlik için 1,8 Milyar Euroluk Yatırım

Avrupa Komisyonu, gelişen dünyanın en önemli gündem maddelerinden siber saldırılara karşı önlem almak üzere yeni bir girişim için adım attı. Türkiye'den Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin (STM) de kurucu üyeler arasında yer aldığı Avrupa Siber Güvenlik Organizasyonu, (European Cyber Security Organisation - ECSO) ortaklığı ile kurulan bu yeni Kamu-Özel Ortaklık Girişimi’nin 2020 yılına kadar bilişim güvenliği için 1,8 milyar Euro'luk yatırım gerçekleştirmesi bekleniyor.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Siber Güvenlik Organizasyonu ECSO ile birlikte kurulacak Kamu-Özel Ortaklık Girişimi anlaşmasını Strassbourg'da imzaladı. Avrupa'nın siber saldırılara karşı daha iyi önlemler almak ve müdahale etmesini sağlamak amacıyla Türkiye’den STM’nin kurucu üyeler arasında yer aldığı organizasyon olan ECSO ile Avrupa Komisyonu’nun ortak kuracağı bu yeni girişim, gerek ülke bazında gerekse özel şirketler bazında siber saldırılara karşı ortak strateji oluşturup, yeni araştırma ve inovasyon çalışmalarını destekleyerek önlerinin açılmasını hedefliyor.

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, ECSO'nun ve dolayısıyla Avrupa Komisyonu ortaklığı ile kurulacak bu yeni Kamu-Özel Ortaklık Girişimi’nin kuruluşunda yer almalarının çok önemli bir adım olduğunu belirterek, "Bilindiği üzere Türkiye'de siber güvenlik konusunda bugüne kadar birçok önemli projeye imza attık. Siber saldırılara karşı Siber Füzyon Merkezi'ni kurduk. Bugüne kadar edindiğimiz tecrübeleri ECSO çatısı altında Avrupa Komisyonu ile yapacağımız Kamu-Özel Ortaklık Girişimi ile birlik üye ülkeleri ve özel sektör ile de paylaşmış olacağız" değerlendirmesini yaptı.

Bu Ortaklık Girişimi’nin hedefi başta enerji, sağlık, ulaşım ve finans sektörlerinde yaşanabilecek her türlü siber saldırıya karşı yüksek teknoloji çözümlerinin geliştirilmesini sağlamak olacak.

Avrupa Komisyonu ilk etapta araştırma ve geliştirme projeleri için Horizon 2020 programı altında 450 milyon Euro'luk yatırım yapacak. Aralarında STM’nin de olduğu ECSO'da temsil edilen siber güvenlik konusundaki bütün oyuncuların katkılarıyla birlikte bu yatırım miktarının en az üçe katlanması ve 2020 yılına kadar 1,8 milyar Euro'ya ulaşması bekleniyor.

Yeni Kamu-Özel Ortaklık Girişimi’nin kurulması ile birlikte Komisyon, üye devletlere siber güvenlik alanında yeni çözümler bulmasını ve bunlar için güçlü bir koordinasyon sağlanması çağrısını yaptı. Büyük siber saldırılara ilişkin olarak sınır ötesi işbirliklerini nasıl sağlanacağına dair hazırlıklar da yapacak olan Komisyon ayrıca siber güvenlik sahasında çalışabilecek daha küçük işletmelerin de Avrupa Birliği'nin yatırım planı kapsamındaki çeşitli imkânlardan yararlanarak finansman desteği almasını da hedefliyor. Komisyon söz konusu çalışmalarla hızlanması ve alınacak neticeleri Avrupa Birliği Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı'nda (ENISA) değerlendirecek.