STM ve TEMSA Akıllı Araçlar İçin Yeni Teknolojiler Geliştirecek

STM ve TEMSA Akıllı Araçlar İçin Yeni Teknolojiler Geliştirecek.

5 Eylül 2016’da Sabancı Holding’de imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde STM ve TEMSA, akıllı araçlar için yeni teknolojiler geliştirecek. İki şirket, "Akıllı Araçlar, Büyük Veri Analitiği, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (IoT), ve Siber Güvenlik" konularında işbirliği yapacak. Protokolün imza törenine TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik ve STM Genel Müdürü Davut Yılmaz katıldı.

İki öncü kuruluş TEMSA ve STM’den dev işbirliği   
İmza töreninde TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, iki yerli öncü kuruluşun mühendislik tecrübelerini akıllı araç teknolojilerinde kullanmak için işbirliği gerçekleştirdiğini belirterek,  “İşbirliği çerçevesinde TEMSA tarafından geliştirilmekte olunan Smart Mobility programlarının hedeflediği değer ve çözümlerin etkinliğinin arttırılması planlanıyor. TEMSA liderliğini sürdürdüğü otobüs pazarında otobüs üretmekle birlikte, akıllı ulaşım çözümleri üreten, yenilikçi ve girişimci, fark ve değer yaratan teknoloji şirketi olma yolundaki vizyonu ile ilerlemektedir. Bu vizyon doğrultusunda akıllı araçlar, elektrikli araçlar ve SMART 2020-akıllı fabrikalar başlıklı Smart Mobility Programlarının gelişimine STM ile yapılan bu işbirliğinin önemli katkısı olacak” dedi.

Şehirlerdeki ulaşımın dijital dönüşümüne katkı 
STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ise imza töreninde,"TEMSA ile gerçekleştireceğimiz işbirliğimizde, "TEMSA Smart Mobility programları" kapsamında geliştirilecek ürünlerin, şehirlerin ulaşımını dijital dönüşümün hızıyla senkronize edeceğini” belirtti. Yılmaz, “STM’nin özgün olarak tasarladığı ve ulaştırmanın yanı sıra farklı sektörlerde bağımsız çalışabilen Türkiye’nin ilk ve tek büyük veri analitiği platformu Overa (Optimizasyon Veri Analitiği), TEMSA tarafından üretilen elektrikli ve akıllı araçlar için teknoloji geliştirilmesinde kullanılacak” dedi. 

TEMSA ve STM teknolojiyi birlikte geliştirecek...
İşbirliği sayesinde TEMSA tarafından yürütülen SmartMobility programlarının, başta üretim, bakım, lojistik, pazarlama, bilgi teknolojileri ve inovasyon faaliyetleri olmak üzere operasyonlarda müşteri memnuniyetini ve güvenliği ön planda tutarak teknolojik olarak geliştirilmesi sağlanacak. Bu kapsamda ortaya çıkacak ihtiyaçlara, büyük veri algoritmaları kullanılarak ileri seviye veri analitiği, veri bilimi, optimizasyon uygulamaları ve çeşitli yazılımlar aracılığı ile STM ve TEMSA tarafından çözümler geliştirilecek. Bu süreçte, TEMSA akıllı araçlarından elde edilecek verinin siber güvenliği de STM tarafından geliştirilecek çözümlerle sağlanacak.

Araçlar artık daha da akıllı...
TEMSA ve STM, "Akıllı Araçlar, Büyük Veri Analitiği, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (IoT)ve Siber Güvenlik" konularında işbirliği yapacak. Bu kapsamda TEMSA fabrikasından tüm dünyaya yayılmış TEMSA araçlarındaki sensörlerden toplanan verinin STM ve TEMSA mühendislerince büyük veri analitiği uygulamaları ve veri bilimi yöntemleri aracılığıyla mantıksal ve tahminlenebilir analizlerinin yapılması hedeflenecek.

Ortak yetkinlikler dünya pazarına ticari ürün olarak sunulacak...
TEMSA ve STM işbirliğinde, toplanan tüm bu verinin ileri seviye büyük veri analitiği, yapay zeka ve optimizasyon teknikleri kullanılarak incelenmesi ve yorumlanmasıyla birlikte geliştirilecek akıllı ulaşım çözümlerinin dünya pazarına ticari ürün olarak sunulması hedefleniyor.