Otonom Sistemlerin Geleceği Masaya Yatırıldı

30.06 2021

OTONOM SİSTEMLERİN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI:

“Sürü İHA kabiliyeti, İKA ve İDA’lara aktarılacak

Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi STM ThinkTech tarafından, ‘‘Kuvvet Çarpanı Olarak Otonom Sistemler’’ başlığıyla düzenlenen odak toplantısında; otonom sistemlerin kullanım alanları, alanda yaşanan son gelişmeler, atılabilecek adımlar ve politika önerileri ele alındı.  Alanında uzman isimlerin görüşlerini paylaştığı toplantıda, harekât alanında insansız sistemlerin yaygınlaştığı, insansız hava araçlarının gruplar halinde hareket etmesini sağlayan sürü kabiliyetinin, insansız kara ve deniz araçlarında da yakın zamanda gündeme geleceğine dikkat çekildi.

STM ThinkTech odak toplantılarının on dokuzuncusu, “Kuvvet Çarpanı Olarak Otonom Sistemler” başlığıyla Covid-19 koşulları çerçevesinde, kapalı oturumda gerçekleştirildi.

STM ThinkTech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan’ın moderatörlüğünü

üstlendiği toplantıda; SSB İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar, SSB Kara Araçları Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, STM Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Bülent Soydal, FNSS Araç Elektroniği ve Silah Sistemleri Direktörü Serkan Balbay, METEKSAN İş Geliştirme Direktörü Harun Solmaz, TUSAŞ Sistem Mühendisliği Müdürü Nevzat Polat, ARES Tersanesi Üretim Müdürü Oğuzhan Pehlivanlı, STM Deniz Projeleri Direktörlüğü AR-GE Yöneticisi, Uğur Türk, STM Denizaltı Dizayn Yöneticisi Mehmet Arif Alcar ve ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Leblebicioğlu görüşlerini paylaştı.

“İHA’lar yeni nesil savaşlarda vazgeçilmez unsur”

İnsansız Hava Araçları (İHA), İnsansız Deniz Araçları (İDA), İnsansız Kara Araçları (İKA), insansız sistemlerin sürü teknolojisi, insansız sistemlerde siber güvenlik ve elektronik harp gibi konuların masaya yatırıldığı toplantıda, otonom sistemlerin giderek artan bir oranda aktif olarak kullanıldığının altı çizildi. En son Karabağ savaşında görüldüğü gibi İHA’ların, yeni nesil savaşlar açısından, vazgeçilmez bir unsur olduğuna dikkat çekildi. Otonom sistemlerin operatör (insan) kontrolünde görev icra ettiği kaydedilen toplantıda, akıllı ve sürü zekâsına sahip İHA’ların kısa ve orta vadede harp sahasında etkin olarak kullanılacağı belirtildi.

Sürü İHA teknolojisinden elde edilen kabiliyetlerin, ilerleyen dönemde İKA ve İDA’lara da aktarılacağı ve bu platformların birlik veya gruplar halinde savaşma yeteneğini kazanabileceği vurgulandı.

“Ülkemizde otonom sistemlerin önemi erken anlaşıldı”

STM ThinkTech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan, “Ülkemizde otonom sistemlerin önemi erkenden anlaşılmış ve kaçan trene değil, gelmekte olan trene bilet alınarak insansız ve akıllı askeri sistemler klasik bir askeri modernizasyon anlayışından ziyade, muharebe sahasında kuvvet çarpanı yaratma yolunda bir fırsat olarak görülmüştür” değerlendirmesinde bulundu.

“İHA’larımız Çarpan Etkisine Sahip”

SSB İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar, “İHA’larımız neden çarpan etkisine sahip?” sorusunu yönelterek, “Birincisi, sistemlerimizin hayatta kalma kabiliyeti yüksek. İkincisi, kullanıcımız etkin çalışıyor. Üçüncüsü, tedarik ve lojistikte yenilikçi uygulamalarımız mevcut” dedi.

“Harekât alanı insansızlaşıyor”

SSB Kara Araçları Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, İKA’ların ihtiyaç ve coğrafi koşullara uygun olarak geliştirildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Harekât alanı insansızlaşıyor, bunun bilincinde olmalıyız. Kaliteyi artırmalı, kaynakları etkin kullanmalıyız. İnsansız Kara Araçları alanında stratejik seviyede ihtiyaç belirleme, eğitim ve saha verisi en kritik faktörlerdir.”

“Otonom sistemlerde sürü konusuna öncelik verdik”

Sürü teknolojisinin önemine dikkat çeken STM Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Bülent Soydal, “Sürünün penetrasyon, radar izi ile yanıltma, zaman kazanımı, önleme, karıştırma bağlamında etkisi büyüktür. Sürü ile alan genişletme, etkinlik artırma, mühimmat çeşitlendirme, sensör çeşitliliği sayesinde farklı görev icrası mümkündür. İhracat için elinizde yetenek seti olmalı, firmalar olarak birbirimizi tamamlayan bir yapı halinde ülke yeteneklerini sunmalıyız” dedi. Soydal, STM Otonom Sistemler kapsamında sürü ve Küresel Uydu Seyrüsefer Sistemi (GNSS) olmadan uçuş konularına özellikle öncelik verdiklerini söyledi.

“Üniversite öğrencilerine fizibilite projelerinde rol verilmeli”

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Leblebicioğlu da “İnsansız sistemlerde çok esnek olmalıyız; farklı görevler için, platform bağımsız etkin ve verimli çözümler geliştirmeliyiz. Üniversitelere, öğrencilerin yer alacağı ve 8-10 senelik ihtiyaçların belirleneceği fizibilite projeleri verilmelidir. Böylelikle yetişmiş öğrenci mezun olduğunda firmalara ciddi katkı sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

STM ThinkTech Hakkında

Savunma-güvenlik ve mühendislik-teknoloji alanlarında var olan bilgi birikimi ve insan kaynağıyla bölgesel ve küresel stratejiler, teknolojik öngörüler, olası senaryolar ve karar destek sistemleri geliştiriyor. Türkiye’nin gelecek vizyonuna uygulanabilir, düşünsel ve pratik katkılar sunan ThinkTech, başta savunma olmak üzere havacılık, enerji, ulaştırma, eğitim ve sağlık alanlarında objektif bir yaklaşımla teknoloji odaklı analizler ile özgün çözümler geliştiriyor ve veri işleme yeteneğiyle raporlar yayımlıyor. STM ThinkTech, geliştirmekte olduğu öngörüler ve stratejik çözümler için akademisyenler, diğer düşünce kuruluşları, üniversiteler, yüksek teknoloji üreten firmalar, kamu kurumları ve karar vericilerle iş birliği içerisinde.

STM Hakkında

Savunma sanayiine mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında çeyrek asırdan uzun bir süredir hizmet veren STM, bugün sahip olduğu temel kabiliyet ve teknolojilerini askeri deniz platformlarından uydu çalışmalarına, siber güvenlikten büyük veri analitiği ve yapay zekâ uygulamalarına varan stratejik alanlarda kullanarak ülkemizin ihtiyacı olan kritik alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.