STM Yenilikçi ve Milli Çözümleriyle “SAHA”ya Çıkıyor

24.10 2022

Türk savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesinde önemli bir rol üstlenen STM, Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İSTANBUL, milli imkânlarla tasarlanan STM500 denizaltının yanı sıra taktik mini İHA sistemleri; KARGU, ALPAGU, TOGAN’ı SAHA EXPO’da sektör ile buluşturacak. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Yerli ve milli üretim gücümüzün sergilendiği SAHA EXPO’da, STM olarak yeni sürprizlerimiz olacak” dedi.

Avrupa’nın ve Türkiye'nin en büyük sanayi kümesi SAHA İstanbul tarafından, 25-28 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı, yerli ve milli savunma sanayiinin ana yüklenicileri ve savunma sanayinin dev firmaları ile tedarikçileri bir araya getirecek. STM de, yarın başlayacak ve en gelişmiş teknolojilerin sergileneceği fuarda, yenilikçi ve milli ürünleriyle yerini alacak.

Küçük Boyutlu Denizaltı STM500 SAHA EXPO’da boy gösterecek

Yurt içi ve yurt dışında askeri denizcilik alanındaki projeleriyle, Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil eden ve Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İSTANBUL (F-515)’un ana yüklenicisi olan STM; milli imkânlarla tasarladığı ve yakın zamanda üretimine başladığı küçük boyutlu denizaltısı STM500’ü, SAHA EXPO’da sergileyecek. STM500’ün yanı sıra, MİLGEM İstif (İ) Sınıfı Fırkateyn, Pakistan Denizde İkmal Tankeri ve CG-3100 Sahil Güvenlik Gemisini katılımcıların beğenisine sunacak.

STM’nin Vurucu ve Gözü İHA’ları SAHA’da olacak

İnsansız ve akıllı sistemler geliştirilmesinde Türkiye’de ve dünyada öncü, rekabetçi platformlar üreten STM, taktik mini İHA sistemleri alanında muharebe ortamında kendini başarıyla kanıtlamış sistemlerini fuarda sektör ile bir araya getirecek. Türk güvenlik güçleri tarafından 4 yılı aşkın bir süredir sahada etkin şekilde kullanılan ve farklı coğrafyalara ihraç edilen Türkiye’nin ilk mini vurucu İHA’sı KARGU, yakın zamanda TSK’da göreve başlayan gözcü İHA sistemi TOGAN ve bu yıl sonunda TSK’nın envanterine girecek sabit kanatlı vurucu İHA sistemi ALPAGU, STM standına yerini alacak.

Taktik Mini İHA Ürünlerine Bir Yenisi Ekleniyor

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Türk savunma sanayiinin bağımsız üretim gücünün gösterilmesi noktasında SAHA EXPO’nun kritik bir yeri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Savunma, havacılık, denizcilik ve uzay sanayinde yüksek teknolojiye ve stratejik öneme sahip firmalarımız ve ürünleri, SAHA EXPO’da bir araya gelecek. STM olarak bizler de askeri denizcilik ve taktik mini İHA sistemleri alanındaki yenilikçi ve milli sistemlerimizi fuarda katılımcılarla buluşturacağız. Mehmetçiğimiz ve kardeş ülkeler tarafından başarıyla kullanılan milli gururumuz KARGU’nun ardından bu yıl mühimmat bırakan İHA’mız BOYGA ve gözcü İHA’mız TOGAN’ı da envantere kattık. Her biri ciddi ihracat potansiyeli taşıyan bu ürünlerimizin yanı sıra ALPAGU’muz da bu yıl göreve başlayacak. SAHA EXPO’da bu alanda çok ses getirecek yeni bir sürprizimiz de olacak.”

“Ekosistemimiz birlikte büyüyoruz”

Fuar boyunca çok sayıda yabancı heyetle de görüşmeler gerçekleştireceklerini ifade eden Güleryüz, aynı zamanda SAHA EXPO’da tedarikçiler bir araya geleceklerini belirtti. Güleryüz, “Yerelde geliştirdiğimiz milli tecrübeyi, dost ve kardeş ülkelere de ihraç ederek, özellikle askeri denizcilik alanında dünyanın en büyük firmalarından birisi haline geldik. Tedarikçi ekosistemimizin de katkısıyla, Türkiye’nin tek kalemde en büyük askeri gemi ihracatlarından biri olan Pakistan Denizde İkmal Gemisi (PNFT) ve Türkiye’nin ilk ve tek denizaltı modernizasyon ihracatı Pakistan Agosta 90B projesini başarıyla hayata geçirdik. PNFT’de 20’ye yakın fazla tedarikçi ile çalışarak bu ihracat başarısına yerli ekosistemi de ortak ettik. Dünyada sayılı ülkelerin üretimini yapabildiği, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısım Section 50’yi de, ilk kez Türkiye’de, yerli ve milli imkanlarla üretilmesini sağladık. Son olarak, Tedarik Ekosistemi Platformumuz “STM STEP”i bu yıl uygulamaya aldık. Kritik sistemlerde yerlileştirme hamlelerini hızlandıracak STEP ile tedarikçilerimizle birlikte büyümeye, katma değeri yüksek üretimler gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Yetkinlik ve kabiliyetlerimizi, 1000’in üzerindeki iş ekosistemimiz ile paylaşarak birlikte büyümeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Savunmada Uluslararası İş Birliği

SAHA EXPO, pek çok önemli uluslararası panele de ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, 28 Ekim’de “Kara, Deniz ve Hava Platformlarında Uluslararası İş Birliği Potansiyeli” başlıklı panelde konuşmacı olarak yer alacak.

SAHA EXPO 2022

Zaman: 25-28 Ekim 2022

Yer:  İstanbul Fuar Merkezi

Stand No: 6A-12

STM Hakkında

Savunma sanayiine mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında çeyrek asırdan uzun bir süredir hizmet veren STM, bugün sahip olduğu temel kabiliyet ve teknolojilerini; askeri deniz platformlarından uydu çalışmalarına, taktik mini İHA sistemlerinden siber güvenliğe, büyük veri analitiğinden yapay zekâ uygulamalarına varan stratejik alanlarda kullanarak Türkiye'nin ve dost ülkelerin ihtiyacı olan kritik alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.