Gür Sınıfı Denizaltılarda Sistem Tedarik ve Platform Entegrasyonu STM'ye Emanet!

19.02 2024

STM Gür Class Denizaltı

STM, Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde yer alan, Gür Sınıfı Denizaltıların Yarı Ömür Modernizasyon faaliyetlerinde, sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumluluğunu üstlendi. Gür Sınıfı Denizaltılarda kritik öneme sahip; seyir, makine ve muhabere sistemleri milli ve modern imkânlarla modernize edilerek, denizaltıların ömrü uzatılacak.

Türkiye’nin savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesinde önemli bir rol üstlenen STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Türk Deniz Kuvvetleri’nin önemli vurucu unsurlarından denizaltıların modernizasyon faaliyetlerinde kritik görevler almaya devam ediyor.

Gür Sınıfında Seyir, Makine ve Muhabere Sistemleri Modernize Edilecek

Denizaltı Filosu Komutanlığı’nın Mavi Vatan’daki bel kemiği; Preveze ve Gür Sınıfı denizaltılarda önemli bir kilometre taşına imza atıldı. Türk Donanması’nın envanterinde yer alan, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı ömür Modernizasyonu Projesi içeriğine Gür Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu faaliyetlerini de ekleyen Sözleşme Değişikliği STM-ASELSAN-ASFAT-HAVELSAN İş ortaklığı (İO) ile SSB arasında 17 Ocak 2024 tarihinde imzalandı.

Sözleşme ile ilk aşamada, İş Ortaklığı tarafından Gür Sınıfı Denizaltıların kritik bazı seyir, makine ve muhabere sistemlerinin modernize edilmesi hedefleniyor. STM’nin sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumluluğunu üstlendiği projenin 6 yılda tamamlanması planlanıyor.

Güleryüz: Yetkinliklerimizle Denizaltı Filomuzu Güçlendiriyoruz

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, denizaltı tasarım, inşa ve modernizasyon alanlarında STM’nin önemli görevler üstlendiğini belirterek, “Nitelikli insan kaynağımız ve mühendislik gücümüzle Donanmamızın ve kardeş ülkelerin denizaltılarında kritik çalışmalar yürütüyoruz. Modernizasyon kapsamında da AY Sınıfının ardından, PREVEZE ve GÜR Sınıfı denizaltılarımızın da, en gelişmiş sistemlerle donatılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alınan kararların ve projelerimizin, Savunma Sanayii Başkanlığımıza, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ve tüm paydaşlarımıza hayırlı olsun. Mavi Vatan’da ‘Sessiz ve Derinden’ ilerleyen Denizaltı Filosu Komutanlığımızı gücüne güç katmak için faaliyetlerimizi aralıksız sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz

Denizaltılara Milli Savaş Yönetim Sistemi Platform Entegrasyon Görevi STM’de

Preveze-YÖM projesi ile çerçevesi çizilen tedarik ve entegrasyon işlemlerinin yanı sıra TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Milli Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN) ile ADVENT MÜREN Savaş Yönetim Sistemlerinin PREVEZE ve GÜR Sınıfı Denizaltılara, platform entegrasyonu faaliyetleri de STM sorumluluğunda yürütülüyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nde 2004 yılından itibaren göreve başlayan 4 adet Gür Sınıfı Denizaltı bulunuyor.

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu

SSB tarafından 2019 yılında başlatılan, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu’nda, ilk denizaltı TCG PREVEZE’de bugüne kadar STM tarafından tedarik edilen ve platform entegrasyonu tamamlanan Atalet Seyir Sistemi, CTD Problar, Soğutulmuş Su Sistemi ve Statik İnverterlerin kabul faaliyetleri 2023 yılında tamamlandı ve proje kapsamında modernizasyon faaliyetleri başarıyla devam ediyor. Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor. STM’nin pilot ortak görevini yürüttüğü projede; 9 adet sistemin tedarik faaliyetleri ve Proje kapsamında tedarik edilen sistemlerin tamamının platform entegrasyonu sorumluluğu STM tarafından yürütülüyor.

G%C3%BCr%20s%C4%B1n%C4%B1f%C4%B1%20(1) Min

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.