STM ThinkTech'ten Dikkat Çeken Deprem Raporu: Türk Savunma Sanayii Ürünleri Sivil Alanda Yaygınlaşmalı

06.05 2023

Thinktech Bizdenhaberler Kahramanmaras

Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi STM ThinkTech, “Kahramanmaraş Merkezli Depremler Odağında Doğal Afetlerde Teknoloji Kullanımı” başlıklı raporuyla, depremde görev alan Türk savunma sanayii ürünlerini ve geliştirilecek yeni teknolojileri mercek altına aldı.

Türk savunma sanayiinin öncü firmalarından STM’nin bünyesinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi STM ThinkTech, Türk savunma sanayii için yol gösterici nitelikte analiz ve raporlarına bir yenisini ekledi.

STM ThinkTech, hazırladığı “Kahramanmaraş Merkezli Depremler Odağında Doğal Afetlerde Teknoloji Kullanımı” başlıklı raporuyla, dünyada ve Türkiye’de afetlerde kullanılan teknolojileri masaya yatırdı. 7 ayrı bölümden oluşan raporda, Kahramanmaraş merkezli deprem odağında, arama kurtarma sırasında kullanılan ve geliştirilmekte olan milli sistemler analiz edildi. 6 Şubat 2023’de yaşanan iki büyük yıkıcı depremin ardından, Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen İnsansız Hava Araçları (İHA), uydu sistemleri, farklı tip ve özelliklerde kameralar, radar sistemleri, jeneratörler ve haberleşme sistemleri gibi pek çok yerli ve milli teknolojik ürün ve sistemin afetin başarıyla yönetilmesinde büyük rol oynadığı belirtildi.

“Savunma Teknolojileri Sivil Kullanımda Yaygınlaşmalı”

Savunma sanayii tarafından geliştirilen teknolojilerin sivil kullanımlarının genişletilmesi yönünde atılacak adımların önemine dikkat çekilen raporda, “Kahramanmaraş depremlerinde Türk savunma sanayiinin geliştirdiği yerli ve milli sistemlerin aktif ve etkin kullanımı, savunma sanayii sistem ve ürünlerinin tasarımında, üretiminde ve idamesinde çift kullanım (dual use) konseptinin ne kadar kritik olduğuna da işaret etmektedir. Yapılan arama ve kurtarma faaliyetleri, savunma sanayiimizin imkân ve kabiliyetlerinin topyekûn olarak milli kapasiteye katmış olduğu değeri bir kez daha ortaya koymuş, ayrıca önümüzdeki dönemde yapılacak Ar-Ge çalışmalarına ilişkin saha girdisi sağlamıştır” tespitleri yer aldı.

Deprem süresince kullanılan milli teknolojiler özetle şu şekilde sıralandı:

Keşif, gözetleme ve görüntüleme sistemleri

Duvar Arkası Radar (DAR), KARGU İHA, EKS-2WX yaka kameraları, Güneş Enerjili Yerli Kamera Sistemi (GÜKAS), Bayraktar Akıncı İHA, Bayraktar TB-2 İHA, BAHA ve POYRAZ İHA’lar, Kırlangıç İHA, çubuk kameralar, Göktürk Uyduları, ANKA-S İHA

Muhabere Sistemleri

Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS), AKSUNGUR İHA, Uydu Haberleşme Terminalleri, Mobil baz istasyonları.

Enerji Depolama Sistemleri

Sabit ve Taşınabilir Enerji Depolama Sistemleri, Güneş Enerji İstasyonları.

Ulaştırma Sistemleri

SANCAK İHA ve JACKAL-M İHA, BARKAN İKA.

Karar Destek Sistemleri

Bilgisayarlı görü ve görüntü kıymetlendirme kabiliyeti, Açık Yazılım Ağı aracılığıyla arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetlerine destek.

Rapora ulaşmak için tıklayınız 

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.