STM ve Roketsan'dan Harp Sahasında Oyun Değiştirecek İş Birliği: ALPAGUT

26.10 2022

Alpagut11

Türkiye’nin taktik mini İHA sistemleri üretiminde öncü şirketi STM ile Türkiye’nin roket ve füze üretim merkezi ROKETSAN, harp ortamında dengeleri değiştirecek, Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT’u geliştirmek için güçlerini birleştirdi. Savunma sanayiinin iki büyük firmasının ortaklığı ile geliştirilecek olan ALPAGUT, seyir füzelerine göre maliyet etkinliği ve operasyonel kullanım esnekliği ile ön plana çıkıyor.

Savaş ve çatışmalarda, Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemleri’nin (Loitering Munition) kullanımı ve önemi son dönemlerde giderek artıyor. Bu önemin artması ile birlikte Türk savunma sanayisinin iki öncü kuruluşu ROKETSAN ve STM, güçlerini birleştirerek, bu ihtiyacı yeni ve etkin bir çözümle karşılamak hedefiyle ALPAGUT’u geliştirmek için çalışmalarına başladı.

ALPAGUT Saha Expo’da Görücüye Çıktı

Tanıtımı ilk kez SAHA EXPO’da gerçekleştirilen Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT’un  lansman törenine, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz katıldı.

ALPAGUT’un iş birliği protokolünde konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Türk savunma sanayiinin önemli iki kurumu ROKETSAN ve STM, akıllı dolanan mühimmat sistemi ALPAGUT için güçlerini birleştirdi. Bu alandaki milli mühendislik tecrübemizin önemli bir yansıması olan ALPAGUT, kara, deniz hedeflerinin yanı sıra, radar ve haberleşme sistemlerine, komuta merkezi gibi kritik tesislere ve fırsat hedeflerine karşı etkin bir güç olacak. Hayırlı olsun” dedi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de “STM ile gerçekleştirdiğimiz başarılı iş birliğinin sonucunda harp sahasının değişen konseptlerine uygun bu teknolojiyi Türkiye’mize kazandırıyoruz. Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiğimiz ALPAGUT’un önemli bir ihracat potansiyeline de sahip olacağını ve Türkiye’nin savunma sanayisindeki öncü rolünü pekiştireceğini şimdiden görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise, “Akıllı dolanan mühimmat alanındaki STM tecrübesi ve yetkinliğini, ROKETSAN iş birliği ile farklı bir seviyeye çıkarıyoruz. ALPAGUT’un, güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere, dost ve kardeş ülke orduları için sahada oyun değiştirici ve vurucu bir güç olacağını değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Hedefi Fark Edilmeden Vuracak

Gece ve gündüz operasyon yapabilecek olan ALPAGUT, hareketli veya sabit kara, deniz hedeflerine, radar ve haberleşme sistemlerine, hafif zırhlı kara veya deniz araçlarına, komuta merkezi gibi kritik tesislere, personele ve fırsat hedeflerine karşı etkin bir güç oluşturacak.

60 kilometre operasyonel yarıçapı, 60 dakikadan fazla havada kalma süresi ve farklı tipte harp başlıkları taşıma kapasitesi olacak olan ALPAGUT, tekli ve sürü konseptine uygun olarak da kullanılabilecek.

ALPAGUT sahip olduğu iki modlu arayıcı başlık ile hedefi fark edilmeden tespit ve teşhis edebilecek. Aynı zamanda konum karıştırıcı sistemlerden etkilenmiyerek, hassas güdüm-kontrol tahrik sistemi ile hedefe nokta atışı yönelebilecek. Sistem tüm bu özelliklerin yanı sıra at-unut özelliği ile de kullanıcısına önemli avantajlar sunacak.

 Alpagut12

Alpagut13

Alpagut14

Alpagut15

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.