TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A-574) Mavi Vatan'da Göreve Başladı

16.12 2021

YZB GUNGOR DURMUS

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığımız ile 9 Şubat 2021 yılında imzaladığımız sözleşme kapsamında, ana yükleniciliğini üstlendiğimiz Lojistik Destek Gemisi Projesi'nin ilk gemisi TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ'u (A-574) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim ettik.

Daha önceden inşasına başlanmış ve ilk gemisinde deniz kabul faaliyetleri başlangıç safhasına gelinmiş, ikinci gemisinde ise tekne inşası ve denize iniş belirli bir seviyede tamamlanmış olan iki adet Lojistik Destek Gemisinin geri kalan tüm faaliyetleri şirketimizin sorumluluğunda ilerlemektedir. STM olarak, proje çerçevesinde; program yönetimi, tedarik, montaj, gemi donatım, entegrasyon, testler ve ELD’den sorumlu ana yüklenici olarak görev yapmaktayız.

Lojistik Destek Gemisi Projesi'nin ilk gemisi TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A-574), 8 ay gibi kısa bir sürede tüm performans kriterleri test edilerek, 8 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen törenle, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir.

Gemilerin faaliyetleri ADA Tersanesi’nde sürdürülmekte olup, projenin ikinci gemisi ÜTĞM. ARİF EKMEKÇİ’nin (A-575) ise 2024 yılının ilk çeyreğinde teslim edilmesi planlanmaktadır.

YZB. GÜNGÖR DURMUŞ Kimdir?

Türk Deniz Kuvvetleri Sualtı Savunma Grup Komutanlığı’nda tim komutanı olarak görev yapan Deniz Yüzbaşı Güngör Durmuş, Temmuz 1998’de gerçekleştirilen bir tatbikat sırasında şehit olmuştur.

Bu haberi paylaşın
  • Twitter
  • Linkedin
  • facebook

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.