ALPAGU’nun mühimmatlı test atışı başarıyla gerçekleşti

17.06 2021

ALPAGU’nun mühimmatlı test atışı başarıyla gerçekleşti

STM tarafından milli mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilen, Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi ALPAGU, mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdi. ALPAGU, kısa süre içerisinde güvenlik güçlerinin kullanımına sunulacak.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, deniz platformlarından taktik mini İHA sistemlerine, siber güvenlikten komuta kontrol alanına kadar geniş bir yelpazede, yenilikçi ve milli çözümler üreten STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi ALPAGU’da önemli bir eşiği daha geride bıraktı.

Zorlu bir geliştirme sürecini başarıyla tamamlayan STM, sahada yoğun testlere devam ediyor. ALPAGU, 17 Haziran 2021 tarihinde, Aksaray Atış Alanında gerçekleştirilen test atışında hedefini tam isabetle vurdu. Lançerden fırlatıldıktan sonra, yaklaşık 10 dakika boyunca uçuşunu gerçekleştiren ALPAGU, görüntü takip yazılımı vasıtasıyla hedef takibini başarıyla yaptı. Yüksek manevra kalibiyeti ile hedef tarafından son ana kadar tespit edilemeyen ALPAGU, üzerindeki mühimmat ile hedefini noktasal hassasiyetle imha etti. Nihai testlerin tamamlanmasıyla, çok kısa süre içerisinde ALPAGU’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunulması hedefleniyor.

“Kendisi hafif etkisi ağır”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kendisi hafif etkisi ağır ALPAGU'dan tam isabet. STM'nin milli mühendislik kabiliyetiyle geliştirdiği tek er tarafından gece-gündüz etkin operasyon yapabilen Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi ALPAGU mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdi. Durmak yok yola devam” ifadelerini kullandı.

ALPAGU ile operasyonel üstünlük

Güvenlik güçlerince başarıyla kullanılan KARGU, özellikle meskun mahal operasyonlarında keşif, gözetleme ve imha görevlerini yürütmesi, görev iptali seçeneği ve yaygın bir alanda tahribat yaratmasıyla ön plana çıkarken, ALPAGU ise hafif yapısı, dalış hızı, düşük radar kesit alanı ve sürati, yüksek değerli ya da önemli hedeflere noktasal tahribat yaratmasıyla farklılaşıyor. Ağırlığı 2 kilogramın altında olan ALPAGU’ya dünyada benzer niteliklerde yalnızca 2 platform bulunuyor. Tek bir asker tarafından kolayca taşınıp görev alanında çok hızlı kullanılan sistem, üzerindeki yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyetleri, sessizliği, taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma yetenekleriyle önemli bir sürpriz etkisi ve operasyonel üstünlük sağlıyor.

"Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi", "Fırlatıcı Lançer" ve "Yer Kontrol İstasyonu" bileşenlerinden oluşan Alpagu'nun kabiliyet ve yetkinlikleri şöyle:

- Gündüz ve gece etkin operasyon

- Hareketli hedeflerde hedefe yönelim ve takip

- Yüksek performanslı seyrüsefer, kontrol ve güdüm algoritmaları

- Tek er tarafından kullanılabilme

- Uçuş sonlandırma veya kendini imha modları

- Gelişmiş ve özgün elektronik mühimmat emniyeti, kurma ve ateşleme

- Özgün milli gömülü donanım ve yazılım

- Yüksek yanal görüş açısı

- Görüntü işleme tabanlı kontrol uygulamaları

- Gömülü ve gerçek zamanlı nesne tespit, teşhis, takip ve sınıflandırma

ALPAGU Teknik Özellikler

Menzil  : < 10 km

Görev Süresi     : 10 dakika

Görev Irtifası    : 400 ft (AGL)

Seyir Hızı          : 50 knot

Maksimum Hız  : 65 knot

Ağırlık   : 1,9 kg

Sıcaklık : -20 / + 50 °C

Güç      : LiPo Batarya

Hazırlık Süresi   : Azami 1 dakika

STM Hakkında

Savunma sanayiine mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında çeyrek asırdan uzun bir süredir hizmet veren STM ise, bugün sahip olduğu temel kabiliyet ve teknolojilerini askeri deniz platformlarından uydu çalışmalarına, siber güvenlikten büyük veri analitiği ve yapay zekâ uygulamalarına varan stratejik alanlarda kullanarak Türkiye'nin ve dost ülkelerin ihtiyacı olan kritik alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.