Dünyanın En İyi Drone Pilotları, TEKNOFEST 2023’te Yarışacak!

25.04 2023

Türk savunma sanayiinin öncü firmalarından STM, yenilikçi ve milli teknolojileri ve etkinlikleri ile TEKNOFEST 2023’te yerini alacak. STM’nin yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup’ta, 28 farklı ülkeden 32 drone pilotu, Teknofest İstanbul’da kozlarını paylaşacak.

Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ne güç veren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ., gençlere yönelik proje ve yarışmalar ile savunma sanayiinin geleceğine katkı sunmaya devam ediyor. STM, 27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te yerini alacak.

Dünyanın En hızlı 32 Drone Pilotu İstanbul’a Geliyor

Dünyanın en iyi drone yarışı olan World Drone Cup’ın (WDC) yürütücülüğünü üstlenen STM, dünyanın en iyi drone yarışçılarını TEKNOFEST 2023’te buluşturacak. WDC’de pilotlar özel olarak hazırlanan zorlu parkurlarda, tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı dronelerle mücadele edecek. Kendi ülkelerindeki yarışmalarda birinci olan drone pilotları, İstanbul’da kozlarını paylaşacak. Hollanda’dan Çin’e, Ukrayna’dan Amerika’ya, Rusya’dan İspanya’ya kadar 28 farklı ülkeden 32 yarışmacının kıyasıya yarışacağı WDC’de, birinciye 80 bin TL, ikinciye 60 bin TL, üçüncüye 40 bin TL para ödülü verilecek. WDC’te Türkiye’yi iki yarışmacı temsil edecek. WDC’de 1. pist günü 27 Nisan Perşembe günü başlayacak ve 29 Nisan'da final yapacak. Türkiye içindeki şampiyonları belirleyecek ve gelecek yıl WDC’de Türkiye’yi temsil edecek yarışmacılar ise, 30 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Teknofest Drone Şampiyonasında (TDŞ) belli olacak.

KARGU ve MİLGEM Fırkateyni TEKNOFEST’te Gençlerle Buluşacak

STM, teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan TEKNOFEST 2023’te milli mühendislik gücüyle geliştirdiği teknolojilerini gençlerle buluşturacak. Türkiye'nin ilk milli fırkateyni olan MİLGEM’in 5. Gemisi TCG İSTANBUL, Türkiye’nin küçük boyutlu ilk milli denizaltısı STM500 ve Denizde İkmal Tankerinin maketleri STM standında yerini alacak.

Hayat Kurtaran Teknoloji “DAR” Teknofest’te

Taktik mini iha üretiminde öncü çalışmalar yürüten STM, Türkiye’nin ilk mini vurucu İHA’sı KARGU, Türkiye’nin ilk sabit kanatlı mini vurucu İHA’sı ALPAGU ve milli gözcü İHA TOGAN’ı da sergileyecek. Deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarında etkin rol üstlenerek, 50’den fazla insanın enkazdan sağ kurtulmasını sağlayan, milli teknoloji STM Duvar Arkası Radar (DAR) da Teknofest’te olacak.

Dronu Yakala Etkinliği

Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST boyunca STM standında gençlere ve çocuklara yönelik birçok etkinlik yer alacak. Festivale katılanlar, STM standında yer alacak “Hafıza Oyunu” ile gemi ve droneları bulmaya çalışacak. STM, festivale katılamayacak olanlar için de İnstagram’da AR flitre ile bir yarışma düzenleyecek. “Dronu Yakala Yarışması” ile TEKNOFEST heyecanı dijitale taşınacak ve dereceye giren 3 kişiye sürpriz hediye verilecek.

Çocuklar Hayalindeki Gemi ve Dronu Çizecek

STM standında minikler hayallerindeki gemi, denizaltı, uçak ve İHA’ları kağıda dökerek yeteneklerini sergilerken keyif dolu vakit geçirecek. Buna ek olarak çocuklara, Türkiye’nin ilk döner kanatlı mini vurucu İHA’sı KARGU ve Türkiye’nin ilk milli korvet projesi MİLGEM’in 3 boyutlu maketleri verilerek becerileri doğrultusunda tamamlamaları istenecek. STM, düzenleyeceği yarışmalar ve sürpriz hediyelerle, gençlere teknoloji temelli bir fuar yaşatacak.

Güleryüz: Gençlerimizi Milli Mühendislik ile Tanıştıracağız

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz , “TEKNOFEST, gençlerimizin milli teknolojilerle tanışması ve geldiğimiz seviyenin farkına varmaları için önemli bir görev görüyor. Bununla da kalmayıp, düzenlenen yarışmalar ve etkinliklerle, geleceğin mühendisleri ve bilim insanlarının cesaretlenmesine ve yetişmesine olanak sağlıyor. Bizler de dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te yerimizi alarak, STM’nin milli mühendisliğini gençlerimizle buluşturacağız. Hem Cumhuriyetimizin 100. yılı çoşkusunu hem de TEKNOFEST heyecanımızı, yarınlarımızın teminatı gençlerle yaşamak için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Teknofest Videosu için tıklayınız 

STM Hakkında

Savunma sanayiine mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında 30 yıldır hizmet veren STM, bugün sahip olduğu temel kabiliyet ve teknolojilerini askeri deniz platformlarından taktik mini İHA sistemlerine, uydu çalışmalarından siber güvenliğe, büyük veri analitiğinden yapay zekâ uygulamalarına varan stratejik alanlarda kullanarak Türkiye'nin ve dost ülkelerin ihtiyacı olan kritik alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.