NATO İstihbarat Akışını STM’nin Yazılımı ile Sağlayacak

28.01 2023

STM Nato Projesi TR

Türk savunma sanayiinin öncü firmalarından STM, NATO’nun istihbarat altyapısı için yazılım geliştirecek. Dünya genelindeki tüm NATO karargâhları arasında istihbarat paylaşımı bu yazılım üzerinden yapılacak. Proje aynı zamanda, Türkiye’nin NATO’dan yazılım alanında aldığı en büyük ihracat projelerinden biri olarak kayıtlara geçti.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Türk savunma sanayiinin yazılım alanındaki en önemli ihracat başarılarından birine imza attı.

NATO’daki karar vericiler ve komuta kademesi için haberleşme ve bilgi sistemlerinin, temini, kurulumu ve idamesinden sorumlu NATO İletişim ve Bilgi Ajansı’nın (NCI Agency); NATO kapsamında istihbaratın yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasına yönelik açtığı iki önemli ihaleyi de STM kazandı. NCI Agency, fiyat ve teknik yeterlilik değerlendirmesi sonucunda, NATO’ya üye ülkeler arasından açılan ve dünyanın önde gelen yazılım firmalarının katıldığı iki projede de STM’yi tercih etti. Gerçekleşen teknik ve idari görüşmelerin ardından, STM ve NCI Agency arasında sözleşme imzalandı. INTEL-FS Projesinin başlangıç toplantısı Hollanda’nın Den Haag şehrinde bulunan NCIA Merkezi’nde başarı ile gerçekleştirildi.

STM, NATO Karargâhları arasındaki istihbarat akışını sağlayacak

Proje, Intelligence Functional Services (INTEL-FS 2) - Spiral 2 and BMD functions in INTEL-FS Backend Services (I2BE) and User Applications (I2UA) olarak adlandırılıyor. STM proje kapsamında geliştireceği yazılımla, NATO komutanlıkları için istihbaratın yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasını sağlayacak. Dünyadaki tüm NATO karargâhları ve üsleri, istihbarat akışlarını STM’nin geliştireceği ve modernize edeceği bu yazılımlar üzerinden yapacak. NATO’nun istihbarat altyapısını modernleştirecek INTEL-FS Projelerinin yaklaşık 3.5 yıl sürmesi planlanıyor. INTEL-FS projeleri toplamda bir Türk firmasının NCI Agency ile imzaladığı en büyük ölçekli sözleşmelerden birisi olarak öne çıkıyor.

STM INTEL-FS’de İlklere İmza Atacak

INTEL-FS geliştirme süreci, uygulanacak teknoloji ve sunacağı çözümlerle bünyesinde ilkleri barındıran bir proje olacak. INTEL-FS, NATO için çevik (agile) yazılım yönetimi ile yazılacak ilk projeler arasında olma özelliği taşıyor. Proje, NATO’nun kendi platformu üzerinde geliştirilecek ve çalıştırılacak. Verilerin entegrasyonunu da içeren proje; mikro servis tabanlı, dağıtık yapıda ve genişleyebilir olacak.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz

Güleryüz: Proje Türk mühendislerinin eseri olacak

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye için yazılım alanında çok önemli bir ihracat başarısına imza attıklarını söyledi. Dünyadaki en önemli uluslararası kuruluşlardan NATO için daha önce de farklı projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Güleryüz şöyle devam etti:

“STM olarak, NATO Bütünleşik Elastikiyet Karar Destek Modeli ve NATO Integration Core Projesini başarıyla tamamlamıştık. Şimdi ise yazılım geliştirme alanındaki yetkinliğimizle, NATO’nun istihbarat altyapısının teknolojik dönüşümünü sağlayacağız. Yönetim bilişim sistemi olarak imza atacağımız INTEL-FS projesi ile NATO komutanlıkları her türlü istihbarat verisine kullanıcı deneyimine önem veren modern arayüzlerle erişecek. Projenin tamamı Türk mühendislerince yürütülecek. Yaklaşık 100 kişilik bir uzman kadromuz ile proje için çalışmaya başladık.

Projenin bir ayağında, istihbarat bilgilerinin yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi, dağıtılması ve kullanılması kabiliyetini sağlayan ve arka uç olarak nitelendirilen ‘back-end’ servislerini,  diğer ayağında ise son teknolojiyle modern kullanıcı arayüzlerini geliştireceğiz. Aynı zamanda, INTEL-FS yazılımları bir araya getiren ciddi bir entegrasyon projesi olacak. Yazılımın genişleyebilir olması da önemli bir unsur. Geliştirmeye başladığımız yazılım ile NATO’nun istihbarat altyapısına güvenilir ve iş sürekliliğine odaklanmış bir sistem kazandıracağız.”

“Yazılım geliştirmede NATO’dan alınan en büyük ihracat projelerinden biri”

Bu proje ile önemli bir tecrübe kazanımı gelişeceğini de belirten Güleryüz, “Veri analizi anlamında operasyonel bir kabiliyet oluşacak. Projede edineceğimiz tecrübe ve yeni birikimlerle, yurt içinde istihbarat ve güvenlik birimlerimizin benzer ihtiyaçları için de her daim hazır olacağız” dedi. INTEL-FS Projelerinin ihracattaki önemine de değinen Güleryüz, “INTEL-FS’in, Türkiye’nin NATO’dan yazılım geliştirme alanındaki aldığı en büyük ihracat projelerinden biri olması da bizler için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Savunma ve bilişim alanındaki mühendislik tecrübemiz, katma değeri yüksek ürün ve çözümlerle, Türkiye’nin ihracat hedeflerine katkı vermeyi sürdürecek” ifadelerini kullandı.

 

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.