STM’den Türk Donanmasına SuAltı Aydınlatma Sistemi Teslimatı

05.07 2022

STM Co Light%20(2)

Türk savunma sanayiinin önde gelen kuruluşlarından STM, üniversite-sanayi iş birliği faaliyetleri kapsamında önemli bir başarıya daha imza attı.

Bahçeşehir Üniversitesi ve anılan üniversitenin bir ARGE Kuruluşu olan BAUMIND ile STM arasında 2012 yılından beri devam eden iş birliği faaliyetleri kapsamında; STM tarafından sağlanan danışmanlık ve alan uzmanlığı ile üretilen sistemlerden biri olan “Co-Light Su Altı Aydınlatma Sistemi'nin", teslimatları gerçekleştirildi.

Üç adet “Co-Light Sualtı Aydınlatma Sistemi, Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi. Gölcük Tersanesi Komutanlığında yapılan teslim töreni ile Sualtı Aydınlatma Sistemi, Tersaneler Genel Müdürlüğü bağlısı Tersane ve Bakım Onarım Komutanlıkları içerisinde kullanılacak.

Co-Light Sualtı Aydınlatma Sistemi, ilgili Tersane/Bakım Onarım Komutanlıkları tarafından; savaş gemilerinin karina sörvey ihtiyacı nedeniyle havuzlama faaliyetini minimize edecek şekilde, dalgıç timleri vasıtasıyla su altında daha detaylı inceleme yapılmasını sağlayacak.

Gemilerin limanda dalgıç marifetiyle karina surveyine, su altı kaynağı ve onarım faaliyetlerine imkan tanıyacak Co-Light Sistemi ile su altında daha net ve detay görüntü alınabilecek. Co-Light ayrıca, su altında fotoğrafçılık faaliyetlerinde kullanılacak.

BAU ile STM iş birliği çerçevesinde sağlanan danışmanlık ve alan uzmanlığı ile ayrıca Su Üstü ve Su Altı Optik Muhabere Sistemleri geliştirilerek söz konusu ürünler STM'ye lisanslanmıştı.

Bu ürünlerden Su Üstü Optik Muhabere Sistemi, STM ana yükleniciliğinde devam eden bir proje çerçevesinde yurt dışına ihraç edildi. Bunun yanı sıra söz konusu tüm sistemler için TÜBİTAK ile imzalanan sözleşmeler aracılığıyla patent desteği aldı.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.