9. Uluslararası Pakistan Savunma Fuarı ve Semineri’ne katıldık.

Defence Export Promotion Organization (DEPO) tarafından düzenlenen ve Pakistan Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen 9. Uluslararası Savunma Fuarı ve Semineri Pakistan’ın Karaçi şehrinde gerçekleştirildi.

Üst düzey sivil ve askeri temsilciler ziyaretlerde bulundu.
Savunma Bakanı Khawaja Muhammad Asif, Savunma Üretim Bakanı Rana Tanveer Hussain, Deniz Kuvvetleri Komutanı Muhammad Zakaullah, Sindh Eyaleti Başkanı Murad Ali Shah, Romanya Eski Başbakanı Victor Ponta, Karaçi Belediye Başkanı Wasim Akhtan ve diğer üst düzey sivil ve askeri yetkililer Pakistan’da yürütülen askeri gemi inşa & modernizasyon projelerimize ek olarak siber güvenlik ve büyük veri çözümlerimiz hakkında da bilgiler aldılar.

MİLGEM Korvetimiz Pakistan sularına doğru yola çıktı..

Uzun zamandır Pakistan Deniz Kuvvetleri ile sürdürülen MİLGEM Korvetinin satışı konusunda görüşmeler olumlu bir şekilde devam etmiştir. Fuar süresince SSM ve STM yetkilileri ile Pakistan resmi makamları arasında yapılan görüşmelerde 2017 yılı içinde Korvet projesinin realize edilmesi için çalışmaların hızlandırıldığı ifade edildi.

Pakistan denizaltı modernizasyon projesi kapsamında alt yüklenicilerimizle imza töreni düzenlendik.

Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile 22 Haziran 2016’da imzaladığımız AGOSTA-90B tipi denizaltı yarı-ömür modernizasyon projesi kapsamında STM standında projede yer alan alt yüklenicilerle imza töreni düzenlendik. İmza törenine STM Deniz Projeleri Direktörü Mazlum Savaş Onur, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şeker ve HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin katıldı.

Türkiye’nin hızlısı “FAC-55” hücumbotu Pakistan’da görücüye çıktı.

STM tarafından Türk Deniz Kuvvetleri Hücumbot Projesi için tasarımı yapılan ‘FAC-55’ (Fast Attack Craft) Hücumbotu Katar ve Azerbaycan’dan sonra Pakistan’da da görücüye çıktı. Yenilikçi yaklaşımla tamamen yerli olarak tasarlanan yüksek süratli Hücumbot ‘FAC55’ savaş yeteneği ile göz doldurdu.

Pakistan Deniz Kuvvetleri ile ‘Denizde İkmal Gemisi’ ve ‘Denizaltı Modernizasyon Projeleri”ni yürüten ve kardeş ülke Pakistan’da başarılı işlere imza atan STM, MİLGEM Korvetleri’nin yanı sıra tamamen milli olarak tasarımını yaptığı yüksek süratli hücumbotu ‘FAC-55’ile başta Pakistan Deniz Kuvvetleri olmak üzere diğer ülkeler tarafından ilgiyle takip edildi.


FAC-55 Hücumbot hakkında
Korvet yeteneklerine sahip, yenilikçi tasarımıyla dünyadaki benzer tipte hücumbotlardan bir adım öne çıkan ‘FAC-55’, özellikle üstün su üstü harbi kabiliyeti ile harp zamanı etkin görev yapabilecek şekilde uluslararası standartlara uygun olarak gaz türbini tahrik sistemi ile donatılmış tek gövdeli savaş gemisi özellikleri taşıyor. 55 knot üzerinde yüksek hıza ulaşan yeni tip hücumbotların deplasman ağırlığı ise yaklaşık 535 ton.

2 yıldır devam eden tasarım çalışmaları ve yapılan testler sonucunda beklentilerin üzerinde performans gösteren ‘FAC-55’, önümüzdeki dönemde Türk Deniz Kuvvetleri’nin Hücumbot projesi için aday olacak. 


Fuar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.