STM, Denizaltıları Milli ve Modern Sistemlerle Modernize Ediyor

18.05 2023

STM Preveze Denizalt%C4%B1 Modernizasyonu%20(3)

 

STM, Gür Sınıfı Denizaltılara entegre edilecek Advent-Müren Savaş Yönetim Sistemi’nin platform entegrasyon sorumluluğunu üstlendi. Diğer yandan Türk Donanması’nın envanterinde bulunan 4 adet Preveze Sınıfı Denizaltının Yarı Ömür Modernizasyonu Projesinde, TCG PREVEZE'nin STM tedarik sorumluluğundaki bazı kritik sistemlerin kabul faaliyetleri başarıyla tamamlandı.

STM, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nı milli sistemlerle donatılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. STM, Denizaltı Filosu Komutanlığı’nın Mavi Vatan’daki bel kemiği; Preveze ve Gür Sınıfı denizaltılarda iki önemli gelişmeye imza attı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu’nda (PREVEZE-YÖM), önemli bir kilometre taşı daha geride bırakıldı. STM, 4 adet Preveze Sınıfı Denizaltı’nın modernizasyonunu kapsayan PREVEZE-YÖM Projesinde, TCG Preveze (S-353) denizaltısının, tasarım aşamalarının devamı esnasında teslim edilmesi gereken Atalet Seyir Sistemi, CTD Problar, Soğutulmuş Su Sistemi ve Statik İnverterlerin deniz kabul tecrübelerini 2022 yılında başarı ile bitirmesinin ardından, bu sistemlerin kabul faaliyetlerini de tamamladı.

STM’ye Preveze’de Kritik Görevler

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor. STM’nin pilot ortak görevini yürüttüğü ve Sözleşmesi 8 Şubat 2019 tarihinde imzalanan projede; 9 adet sistemin tedarik faaliyetleri ve Proje kapsamında tedarik edilen sistemlerin tamamının platform entegrasyonu sorumluluğu STM tarafından yürütülüyor.

Gür Sınıfı Denizaltılarda Milli Savaş Yönetim Sistemi Platform Entegrasyonunu  STM Yapacak

TÜBİTAK Bilgem ile STM arasında 28 Şubat 2023 tarihinde imzalanan sözleşme ile de Gür Sınıfı Denizaltılara Advent-Müren Savaş Yönetim Sistemi Entegrasyonu Projesinde, platform entegrasyon sorumluluğu STM’ye verildi. TÜBİTAK Bilgem ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında 5 Aralık 2022 tarihinde Gür Sınıfı Denizaltılara Advent Müren Savaş Yönetim Sistemi ile AKYA Entegrasyonu Projesi için imzalar atılmıştı.

MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ailesine sahip olan Preveze ve Ay sınıfı denizaltılara, milli torpido AKYA atış yeteneği kazandırılmıştı. TÜBİTAK Bilgem ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında imzalanan Sözleşme ile bahse konu yetenek Gür Sınıfı denizaltılara da kazandırılmış, denizaltıların beyni olan savaş yönetim sistemi milli imkanlar ile modernize edilmiş olacak.

STM G%C3%BCr%20S%C4%B1n%C4%B1f%C4%B1%20Denizalt%C4%B1%20(3)

Güleryüz: Milli Mühendislik Tecrübemizi Gür Sınıfına Aktaracağız

STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ, STM’nin denizaltı tasarım, inşa ve modernizasyon alanlarında Türkiye’de bir çok ilke imza attığını belirterek, şunları kaydetti:

“Sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağımız ve teknolojimiz ile Donanmamızın ve kardeş ülkelerin denizaltılarında önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan biri olan PREVEZE-YÖM Projesi’nde, dört adet sistemin kabul faaliyetini başarıyla geride bıraktık. Ay ve Preveze Sınıfı denizaltıların modernizasyon projelerinde edindiğimiz milli mühendislik tecrübemizi, Gür Sınıfı denizaltılara aktaracak yeni bir anlaşmaya da TÜBİTAK BİLGEM ile imza attık.

Mavi Vatan’da Donanmamızın caydırıcılığını artırmak ve gücüne güç katmak için faaliyetlerimizi ve gayretlerimizi aralıksız bir şekilde sürdüreceğiz. Projelerimizin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ve tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

STM%20Genel%20M%C3%BCd%C3%BCr%C3%BC%20%C3%96zg%C3%BCr%20G%C3%BClery%C3%BCz

 

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.