Siber Kahramanlar CTF’te Sekizinci Kez Kozlarını Paylaştı!

19.10 2022

STMCTF2022_1

 

Türk savunma sanayii ve "siber vatan" için milli çözümler üreten STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ., tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen STM CTF, 18 Ekim’de İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yapıldı. Pandemi nedeniyle son iki yıl çevrimiçi ortamda gerçekleşen etkinlik bu yıl fiziksel olarak yüz yüze gerçekleştirildi.

STM tarafından siber güvenlik ve bilişim alanında farkındalık yaratmak ve insan kaynağını geliştirmek amacıyla, siber farkındalık ayı olan Ekim’de düzenlediği etkinlik, STM’de kariyer yapmak isteyen gençlerin ve siber güvenlik araştırmacılarının ilgi odağı haline geldi.

Bu yıl, CTF’in moderatörlüğünü Selim Yeğin üstlenirken, açılış törenine Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM Yönetim Kurulu Üyesi ve YTÜ Makine Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Kaya ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü Alpaslan Kesici, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Bahadır Bülbül ve ilgili davetliler katıldı.

Türkiye'nin en uzun soluklu siber güvenlik yarışması olan Capture The Flag (CTF)’te beyaz şapkalı hacker’lar kozlarını paylaştılar. Bu yıl yüz yüze olarak düzenlenen STM Capture The Flag (CTF / Bayrağı Yakala) siber güvenlik yarışmasının finali, İstanbul’da, 18 Ekim’de gerçekleştirildi. 156 takım ve 613 yarışmacının katılımıyla geride kalan ön elemenin ardından, 200 yarışmacı ve 50 takım, finalde, YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde kıyasıya mücadele etti.

Güleryüz: Gençlerimizi Siber Vatan’daki Mücadeleye Çektik

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, bir mücadele alanı olarak genişleyen siber uzayda, STM’nin Türkiye için önemli çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Güleryüz, “Farkındalık yaratmak ve nitelikli uzman yetiştirmek amacıyla düzenlediğimiz CTF yarışması, ülkemizde bu alanda ilkleri barındıran bir etkinlik oldu. Türkiye’nin en uzun soluklu ‘bayrağı yakala’ yarışması olan STM CTF ile, gençlerimizin bu konuya ilgilerine bir zemin oluşturmakla kalmadık, gençlerimizi savunma sanayiimize ve ‘Siber Vatan’daki mücadelenin içine de çektik” ifadelerini kullandı.

STM CTF I Siber Güvenlik Alanındaki Kariyer İmkânlarını STM Yöneticileri Anlattı

 

STMCTF2022

 

Bahadır: Ülkemizin Veri Kaynaklarını Sizler Savunacaksınız!

SSB Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Bahadır Bülbül ise yarışmacılara seslenerek, “STM CTF ve benzeri alanlarda elde edeceğiniz tecrübelerle, ülkemizin sahip olduğu veri kaynaklarının savunmasında önemli bir rol oynayacaksınız. STM CTF bu noktada sizlere önemli kazanımlar sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Tarihi Hamam Kıyasıya Mücadeleye Sahne Oldu!

156 takım ve 613 yarışmacının mücadelesine sahne olan ön elemenin ardından, CTF finali YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde bulunan Tarihi Hamam’da gerçekleştirildi. STM CTF’te yarışmacılar; siber güvenlik zafiyetlerini bulmak ve sistemleri ele geçirmek için; kriptoloji, tersine mühendislik, web ve mobil uygulamalar gibi dallarda soruları çözmeye çalıştı.

Uzun saatler süren zorlu yarışmada birinci olan takım “Hep Öyleydi” 75 bin lira, ikinci olan takım “Shell Wizards” 60 bin lira, üçüncü olan takım “λ” ise 45 bin lira para ödülünün sahibi oldu. 4., 5. ve 6. olan takımlara mekanik klavye; 7., 8., 9. ve 10. olan takımlara ise bluetooth hoparlör verildi. Ayrıca yarışma süresince gerçekleştirilecek Mini Bilgi Yarışması’na katılan ve soruları doğru yanıtlayanlar arasından yapılan çekilişle, Oculus Quest VR sanal gerçeklik gözlüğü hediye edildi.

Bu haberi paylaşın
  • Twitter
  • Linkedin
  • facebook

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.