STM "SAHA"ya Damga Vurdu!

29.10 2022

Saha%20Expo%20(12)

Avrupa’nın ve Türkiye'nin en büyük sanayi kümesi SAHA İstanbul tarafından, 25-28 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda yerini alan STM, yenilikçi ve milli teknolojilerini sergiledi. 

Deniz Projeleri ve Taktik Mini İHA Sistemlerine Yoğun İlgi

Askeri deniz platformlarında; milli imkânlarla tasarlanan ve yakın zamanda üretimine başlanan küçük boyutlu denizaltı STM500’ün yanı sıra STM'nin ana yüklenici olduğu, ülkemizin ilk milli fırkateyni TCG İSTANBUL (F-515), Pakistan Denizde İkmal Tankeri ve CG-3100 Sahil Güvenlik Gemisini katılımcıların beğenisine sunuldu. 

Taktik Mini İHA Sistemlerinde; Türk güvenlik güçleri tarafından 4 yılı aşkın bir süredir sahada etkin şekilde kullanılan ve farklı coğrafyalara ihraç edilen Türkiye’nin ilk mini vurucu İHA’sı KARGU, yakın zamanda TSK’da göreve başlayan gözcü İHA sistemi TOGAN ve bu yıl sonunda TSK’nın envanterine girecek sabit kanatlı vurucu İHA sistemi ALPAGU, STM standında yerini aldı. SAHA EXPO’da açılan uzay pavilyonunda da Uydu-Uzay çözümlerinden; Lagari ve Pirisat sergilendi.

ALPAGUT Görücüye Çıktı

ROKETSAN ile STM iş birliğinde geliştirilmeye başlanan Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT’un tanıtım töreni de SAHA EXPO’da yapıldı. Lansman törenine, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz katıldı.

Bakanlardan STM Standına Ziyaret

SAHA EXPO’da yerli ve yabancı üst düzey heyetler, STM standını ziyaret ederek, projeler hakkında bilgi aldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Savunma Sanayii Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir, İngiltre Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna Stratejik Sanayi Bakanı Pavlo Ryabikin, Azerbaycan Savunma Bakanı Org. Zakir Hasanov, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Muhammed Israr Tareen, Kuzey Makedonya Savunma Bakan Yardımcısı, Kazakistan Genelkurmay Başkanı ve Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanı başta olmak üzere çok sayıda üst düzey isim STM standını ziyaret etti.

Saha%20Expo%20(1)

İş Ekosistemine Ziyaret

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ve STM yöneticileri, askeri deniz platformları, taktik mini İHA sistemleri ve siber güvenlik-bilişim alanında faaliyet gösteren 20’den fazla tedarikçiye ziyaret gerçekleştirdi.

STM Yöneticileri Görüşlerini Paylaştı

SAHA EXPO, pek çok önemli uluslararası panele de ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda, STM’nin yöneticileri de panellere katılarak, görüşlerini paylaştı. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Kara, Deniz ve Hava Platformlarında Uluslararası İş Birliği Potansiyeli” başlıklı panelde, STM ThinkTech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan, “Değişen Küresel Güvenlik Konjonktüründe Savunma Sanayi İçin Riskler ve Fırsatlar” başlıklı panelde ve STM Stratejik Yönetim Müdürü Cengiz Karaağaç, “Rusya – Ukrayna  Savaşının Küresel Savunma Sanayisine Etkisi” başlıklı panelde konuşmacı olarak yer aldı.

SAHA EXPO Fuarında, STM’nin 3D stant tasarımı beğeni toplarken, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TRT HABER Özel Yayınını da STM standından gerçekleştirdi.

Saha%20Expo%20(13)

Saha%20Expo%20(6)

Saha%20Expo%20(11)

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.