KARGU ve TOGAN’dan Kış Tatbikatı’nda Gövde Gösterisi

03.02 2023

Twitter Kis Tatbikati 1089x611px 

Taktik mini İHA üretiminde, Türkiye’de ilklere imza atarak öncü ve yenilikçi platformlar geliştiren STM, KARGU ve TOGAN ile Kış Tatbikatı’na damga vurdu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) düzenlediği Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı "Kış Tatbikatı-2023" Kars'ta başarıyla tamamlandı. STM tarafından milli imkânlarla geliştirilen Türkiye’nin ilk mini vurucu İHA’sı KARGU ve gözcü İHA TOGAN, Kış Tatbikatı kapsamında ilk kez görev aldı.

KARGU'dan Tam İsabet 

5 yıldır Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan ve sayısız başarılı operasyona imza atarak, 10’a yakın ülkeye ihraç edilen KARGU, tatbikatta düşman unsurlarını tam isabetle vurdu. Tatbikatta senaryo gereği, karşıt kuvvet komuta yerine yapılan SİHA atışının ardından, düşman aracının ve personeli geri çekildiği KARGU tarafından tespit edildi.  Hedef tespitinin ardından, en uygun taarruz irtifası 150 metreye yükselen KARGU, hedefe 32 derecelik bir açı ile hızla dalışa geçti. KARGU, düşman kuvvet komuta aracını ve personelini, yüksek bir hassasiyetle tam isabetle vurarak etkisiz hale getirdi. KARGU, tatbikatı takip edilenlerin beğenisini topladı.

TOGAN'dan Mayın Tarlasında Keşif 

Keşif, gözetleme ve istihbarat amacıyla geliştirilen TOGAN, tatbikatta senaryo gereği, düşman istihkam mangalarının keşfinde kullanıldı. 10 kilometre menzilde 45 dakika boyunca görev yapabilen TOGAN, tatbikatta mayın tarlasında keşif yaptı ve engelleri tespit etti.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.