Türkiye'nin Mühimmat Bırakan mini İHA’sı BOYGA, Envantere Girdi

23.06 2022

STM BOYGA

 

STM tarafından milli imkânlarla geliştirilen, mühimmat bırakan İHA BOYGA, kabul testlerini başarıyla tamamladı ve güvenlik güçlerine teslim edildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde çalışmalarını aralıksız sürdüren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş., Mehmetçiğe sahada önemli avantajlar sağlayacak, yerli mini İHA teslimatlarına bir yenisini daha ekledi.

Türkiye’nin taktik mini İHA üretiminde öncü şirketlerinden STM, Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı (İHA) BOYGA’nın kabul testlerini başarıyla tamamladı. Tüm test aşamalarını geriden bırakan BOYGA, güvenlik güçlerinin envanterine girdi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, BOYGA’nın envantere girişini sosyal medya hesabından duyurdu. Demir, “Mehmetçiğe sahada büyük avantaj sağlayacak bir kabiliyeti daha envantere kazandırdık. Milli imkanlarla geliştirdiğimiz 81 mm mühimmat bırakabilen İHA BOYGA kabul testlerini başarıyla tamamladı ve güvenlik güçlerimize teslim edildi. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kabiliyetlerimiz ve projelerimiz ile her daim güvenlik güçlerimizin yanında olmaya, güvenli yarınlar için durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz. Mühimmat bırakan İHA'mız BOYGA, kahraman güvenlik güçlerimizin envanterine girdi. Mehmetçiğimizin harekât sahasında elinde güçlendirecek BOYGA, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. BOYGA Projesi'nde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum” dedi. 

BOYGA ile hedefe tam isabet

STM’nin taktik mini İHA ürün ailesinin en son üyesi BOYGA, üzerinde taşıdığı özelleştirilmiş 81 mm havan mühimmatını, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine tam isabetle bırakıyor. Terörle mücadele ve asimetrik savaş ortamında etkin bir şekilde kullanılabilecek BOYGA, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma süresine sahip. 1.500 metre uçuş irtifasına erişebilen BOYGA platformu, 5 kilometre menzilde görev yapmasının yanı sıra 15 kg ağırlıkla tek bir er tarafından taşınabiliyor.

BOYGA hakkında detaylı bilgi: https://www.stm.com.tr/tr/cozumlerimiz/otonom-sistemler/boyga

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.