STM olarak IDEF 2017’ye damga vurduk.

IDEF’ 17, 13'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 9-12 Mayıs 2017 tarihlerinde, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

STM olarak yeni ürün ve kabiliyetlerimizle yer aldığımız IDEF’te Azerbaycan, Suudi Arabistan, Endonezya, Pakistan, Kuveyt, Nijerya gibi birçok ülkenin askeri heyetlerine ürünlerimiz hakkında bilgi verdik.

Pakistan’a MİLGEM Korvetleri için önemli imza
Pakistan ile daha önce imzaladığımız Denizde İkmal Gemisi ve Agosta sınıfı denizaltı modernizasyon projelerinden sonra MiLGEM projesi için de Pakistan’la iyi niyet anlaşması Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık ve SSM Müsteşarımız İsmail Demir ile Pakistan Savunma ve Üretim Bakanı Tanveer Hussain arasında imzalandı.

Endonezya denizaltıları için işbirliği
Endonezya Denizaltı Projesi kapsamında Alman firması ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ile güçlerimizi birleştirerek işbirliği anlaşması imzaladık. Söz konusu proje kapsamında bir veya iki denizaltının Türkiye’de inşa edilmesi planlanmakta olup diğer denizaltıların Endonezya’da inşası öngörülüyor.

Kamikaze drone’lar gün yüzüne çıktı.
Türkiye’de bir ilk olan kamikaze ve gözetleme maksatlı otonom drone sistemlerimizi IDEF 2017 Fuarı’nda sergiledik. Mühendislerimiz tarafından özgün olarak geliştirilen sabit kanatlı ilk milli kamikaze ALPAGU, döner kanatlı kamikaze KARGU, keşif ve gözetleme için TOGAN sahip oldukları üstün taktik özellikleri ile asimetrik harp, terörle mücadele ve güvenlik operasyonlarında kullanılacak.

İlk milli mikro yer gözlem uydusu LAGARİ görücüye çıktı.
Türkiye'nin ilk milli mikro gözlem uydusu olan LAGARİ, sahada taktik görüntü ihtiyacının yakın gerçek zamanlı karşılanması, genel haritalama, orman ve bitki örtüsünün takibi, doğal afet takibi gibi keşif gözetlemesi yapacak. Renkli ve nokta/şerit görüntü alma kabiliyetlerine sahip, yeni nesil elektro-optik kamera taşıyan LAGARİ, uzay teknolojisinde boşlukları dolduracak olan tamamlayıcı uydu kategorisinde ilk milli yatırım olma özelliğini taşıyor.

Yeni nesil Hava Savunma Harbi Fırkateyni ve milli Denizaltı tasarımımız göz doldurdu.
Yaklaşık 2 yıldır devam eden tasarım çalışmaları ve yapılan testler sonucunda beklentilerin üzerinde performans gösteren Hava Savunma Harbi Fırkateyni TF-4500, hem Türkiye'deki ihtiyacı gidermek hem de dış pazarda yeni ihracat potansiyellerini değerlendirmek için geliştirildi. Donanmaların bölge hava savunması yönündeki ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanan TF-4500 fuar süresince büyük ilgi gördü.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı öncülüğünde mili denizaltı dizaynı konusunda da yürüttüğümüz çalışmaların sonunda denizaltı tasarımımızı da IDEF’te sergiledik. 1700 tonluk denizaltıda yeni teknoloji unsurlarının getirmiş olduğu havadan bağımsız tahrik ünitesi tercih edildi. MİLGEM Korvet’inde olduğu gibi denizaltı projesinde de birçok kritik parça milli kaynaklarla üretilmek üzere tasarlandı.

IDEF fuarı hakkında detaylı bilgi için: http://idef.com.tr